Odszkodowania za błędy medyczne w 4 prostych krokach




Artroskopia to nowoczesna technika diagnostyki i leczenia stawów…
Co to jest artroskopia stawu kolanowego?
Rekonstrukcja stawu kolanowego oraz więzadeł stawu kolanowego przeprowadzana jest poprzez zastosowanie techniki operacyjnej o minimalnej inwazyjności.
Artroskopia kolana ma wiele zalet, np.: mała inwazyjność, niewielkie blizny, krótki czas hospitalizacji, szybki powrót do aktywności fizycznej.
Wyróżniamy artroskopię diagnostyczną i operacyjną (innymi słowy terapeutyczną).
W czasie artroskopii diagnostycznej, lekarz ma za zadanie zlokalizowanie problemu. W czasie badania możliwa jest ocena wszystkich struktur wewnątrzstawowych, jakimi są: chrząstki stawowe, więzadła, błona maziowa, łąkotki oraz mięśnie.
W czasie artroskopii można zastosować miniaturowe instrumenty chirurgiczne oraz wdrożyć odpowiednie procedury lecznicze w obrębie stwierdzonej wcześniej patologii. Wówczas, mamy do czynienia z artroskopią operacyjną.
Artroskopia (zabieg kolana artroskopia) – wskazaniem do artroskopii są: nowotwory obejmujące stawy, zmiany zwyrodnieniowe, reumatoidalne zapalenie stawów, ciała obce w stawie, niestabilność lub złamania w stawach, urazy stawów.
Artroskopia nie dotyczy jedynie stawu kolanowego. Wykonywane są również: artroskopia stawu barkowego, artroskopia biodra, artroskopia stawu skokowego, artroskopia łokcia, artroskopia nadgarstka. Artroskopia jest małoinwazyjną metodą leczenia wnętrza stawów.
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego (ACL kolano, kolano artroskopia)
W stawie kolanowym są dwa więzadła krzyżowe: przednie (czyli ACL – Anterior Cruciate Ligament) oraz tylne (czyli PCL – Posterior Cruciate Ligament). Więzadła krzyżują się ze sobą wewnątrz kolana, stąd nazwa „więzadła krzyżowe”.
Podstawową funkcją więzadeł krzyżowych jest ustabilizowanie stawu kolanowego. Więzadła krzyżowe przede wszystkim zapobiegają wysuwaniu się goleni względem kości udowej, zarówno w płaszczyźnie strzałkowej (przód-tył) jak i w tzw. płaszczyźnie czołowej (prawo-lewo).
Więzadła krzyżowe ograniczają ruchy rotacyjne w kolanie oraz zapewniają odpowiednie warunki do prawidłowego funkcjonowania łąkotek, chrząstki stawowej i więzadeł pobocznych.
Kolano jest stawem narażonym na niekorzystne działanie dużych sił i obciążeń, dlatego też tak powszechna jest jego urazowość. W czasie urazu może dojść do rozciągnięcia więzadła krzyżowego, ale z zachowaniem jego ciągłości lub do częściowego naderwania więzadła. Niestety, najczęściej skutkiem urazu jest całkowite przerwanie włókien więzadła.
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego to początek drogi do uzyskania pełnej sprawności chorego kolana. Rekonstrukcja acl odszkodowanie.
Kolano po artroskopii powinno powrócić do pełnej sprawności po około 3-6 miesiącach.
U każdego pacjenta proces usprawniania przebiega inaczej, dlatego też trudno jest przewidzieć, kiedy kolano po artroskopii będzie w pełni sprawne. Należy na bieżąco obserwować efekty wdrożonego leczenia i rehabilitacji.
Rehabilitacja po artroskopii kolana jest uzależniona od wieku pacjenta, rozległości urazu oraz urazów współistniejących.
Rehabilitacja po artroskopii kolana i dobra współpraca pacjenta z fizjoterapeutą podczas procesu leczenia, korzystnie wpływają na ostateczny wynik leczenia operacyjnego.
Artroskopia kolana cena
Artroskopia kolana to koszt kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego
Artroskopia jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Podczas zabiegu artroskopii poprzez nieduże nacięcia w szparze stawowej, wprowadzana jest do wewnątrz kolana kamerka oraz niezbędne instrumentarium.
W czasie artroskopii można ocenić struktury stawowe i odnaleźć problemy oraz uszkodzenia.
Rekonstrukcja z przeszczepem z więzadła rzepki
W czasie rekonstrukcji z przeszczepem więzadła rzepki pobierany jest pewien fragment kości rzepki, więzadła właściwego rzepki oraz guzowatości kości piszczelowej.
Operator przygotowując staw do rekonstrukcji, wycina wszystkie pozostałości po zerwanym więzadle oraz bardzo starannie przygotowuje miejsce, w którym zostanie umiejscowione „nowe więzadło”.
Następnie zostaje wywiercony kanał w odpowiednim miejscu na kości udowej oraz kości piszczelowej i umieszczany jest pomiędzy nimi pobrany wcześniej oraz przygotowany przez asystentów przeszczep, stabilizując go następnie w kości niewielkimi śrubami tytanowymi.
Po przymocowaniu nowego więzadła, operator sprawdza zakres ruchu w kolanie oraz czy więzadło nie zostało założone zbyt ciasno ani za luźno.
Pod koniec rekonstrukcji wnętrze stawu zostaje oczyszczone z opiłków kostnych, które powstały w trakcie borowania, staw jest zamykany, a blizna w miejscu pobierania przeszczepów jest zaszywana.
Błąd medyczny podczas zabiegu artroskopii rekonstrukcja
Każda operacja powinna zostać przeprowadzona prawidłowo technicznie (np. proteza biodra – operacja wszczepienia endoprotezy, rekonstrukcja więzadła). W związku z tym, lekarze muszą bardzo starannie przygotowywać się do danej operacji oraz wszelkie czynności powinny zostać przeprowadzone zgodnie z aktualną wiedzą i sztuką medyczną.
Niestety, w praktyce bywa z tym różnie. Dlatego też walczymy o poprawę jakości usług medycznych w Polsce. Powierzamy lekarzom nasze zdrowie i życie, dlatego też mamy prawo oczekiwać najwyższych standardów udzielanych świadczeń medycznych.