fbpx

Każdego dnia walczymy o najwyższe odszkodowania i udzielamy bezpłatnych porad prawnych poszkodowanym rodzicom.
Podziel się z nami swoją historią, a my powiemy Ci jakie masz możliwości dochodzenia sprawiedliwości za błąd medyczny przy porodzie.

Mieliśmy przyjemność pomóc wielu wspaniałym rodzinom

ciąża przenoszona

248 600 zł

zadośćuczynienie za porażenie splotu barkowego przy porodzie

ciąża przenoszona

259 300 zł

zadośćuczynienie za śmierć noworodka przy porodzie
z winy lekarza

ciąża przenoszona

872 000 zł

zadośćuczynienie za upośledzenie psycho-ruchowe w wyniku niedotlenienia dziecka przy porodzie

ciąża przenoszona

1 236 000 zł

zadośćuczynienie za mózgowe porażenie dziecięce na skutek zbyt późnego wykonania CC

makrosomia

Sprawdź jak w 4 prostych krokach możesz otrzymać należne Ci odszkodowanie 

Czy wiesz, że makrosomia płodu dotyczy około 10% wszystkich ciąż…?

Makrosomia płodu, hipertrofia płodu, hipertrofia wewnątrzmaciczna

  • Makrosomia płodu oznacza zbyt dużą masę płodu, która jest nieadekwatna do wieku płodowego. Duża waga płodu może być przyczyną wielu komplikacji w czasie porodu siłami natury.
  • W związku z makrosomią może wystąpić niewspółmierność pomiędzy wielkością głowy dziecka i miednicą matki. Oznacza to że głowa dziecka jest zbyt duża, aby wydostać się przez miednicę matki, co przedłuża trudny poród… W takiej sytuacji lekarz powinien natychmiast zadecydować o cesarskim cięciu.
  • Makrosomia płodu powinna zostać wykryta przez lekarza prowadzącego ciążę lub w trakcie przyjęcia na oddział położniczy przez personel medyczny szpitala.
  • Jeżeli podejrzewasz, że doszło do nieprawidłowości w prowadzeniu ciąży,  leczeniu lub też lekarz dopuścił się błędu w sztuce medycznej, przez co doszło do uszczerbku na zdrowiu Twoim lub dziecka, niezwłocznie skontaktuj się z Krajowym Rejestrem Osób Poszkodowanych.
  • Nasi prawnicy mogą poszczycić się ponad 20 letnim doświadczeniem w prowadzeniu trudnych spraw związanych z błędami okołoporodowymi, na terenie całego kraju.

  • Dysponujemy rozległą wiedzą potrzebną do zrozumienia skomplikowanych zagadnień prawnych oraz medycznych.

  • Mamy wieloletnią praktykę w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, w tym zwłaszcza związanych z błędami medycznymi skutkującymi trwałym uszczerbkiem na zdrowiu matki, dziecka przy porodzie.

  • Nasi Prawnicy rozumieją jak olbrzymia odpowiedzialność ciąży na ich barkach, gdy prowadzą dochodzenie w sprawie błędu lekarskiego.

  • Będziemy Cię wspierać na każdym etapie postępowania skutecznie walcząc o Twoje interesy.

  • Błędy w sztuce lekarskiej nie mogą stać się codziennością, dlatego też zachęcamy poszkodowanych pacjentów do walki o swoje prawa i należne im odszkodowanie.

Hipertrofia – przyczyny

  • Makrosomia płodu przyczyny – makrosomia dotyczy najczęściej noworodków matek chorujących na cukrzycę. Makrosomia jest również uzależniona od czynników genetycznych.
  • Ryzyko makrosomii wzrasta, jeżeli ciężarna jest otyła lub ma nadciśnienie tętnicze.
  • Nie tylko makrosomia, ale również ciąża przenoszona (np. 42 tydzień ciąży), może doprowadzić do komplikacji w czasie porodu. Dlatego też, bardzo ważna jest prawidłowa ocena dobrostanu poprzez m.in. badanie USG i KTG.
  • Badanie KTG monitoruje tętno płodu. Lekarze nie mogą lekceważyć nietypowych bądź złych zapisów KTG, ponieważ opóźnienie przeprowadzenia cesarskiego cięcia zazwyczaj kończy się tragicznie.
  • Makrosomia płodu powinna zostać wykryta przez lekarza prowadzącego ciążę lub w trakcie przyjęcia na oddział położniczy. Wykrycie hipertrofii płodu jest możliwe podczas standardowego badania ultrasonograficznego.

Hipertrofia – konsekwencje

  • Makrosomia, inaczej hipertrofia wewnątrzmaciczna płodu, może prowadzić do wystąpienia powikłań w czasie porodu drogami natury. Skutkiem trudnego porodu dziecka o masie wyższej niż 4000 g (1. stopnia), 4500 g ( 2. stopnia) i 5000 g (3. stopnia) może być poważny uszczerbek na zdrowiu matki i/lub dziecka.
  • Najczęściej występującymi problemami w trakcie akcji porodowej są: dystocja barkowa, (która polega na zahamowaniu postępu porodu, bezpośrednio po urodzeniu główki, powodująca urazy splotu ramiennego lub nerwu przeponowego), złamanie kości ramiennej i mostka, a także zwichnięcie stawu barkowego u noworodka.
  • Najpoważniejszym skutkiem, porodu hipertroficznego płodu jest encefalopatia, czyli niedotlenienie okołoporodowe skutkujące uszkodzeniem mózgu. Encefalopatia może prowadzić do upośledzenia umysłowego, porażenia mózgowego lub zgonu noworodka.
  • Noworodek może cierpieć na hipoglikemię, mieć nadmiar czerwonych krwinek we krwi oraz podwyższony poziom bilirubiny w surowicy krwi.

Makrosomia płodu – skutki długofalowe

  • Hipertrofia wewnątrzmaciczna wiąże się w późniejszym wieku dziecka z dużym ryzykiem nadwagi i otyłości. Może również dojść do zespołu metabolicznego, nadciśnienia krwi, nieprawidłowej tolerancji glukozy, insulinooporności i rozwoju cukrzycy typu drugiego.
  • W przypadku zdiagnozowania hipertrofii płodu, lekarz zazwyczaj podejmuje decyzję o rozwiązaniu ciąży za pomocą cesarskiego cięcia. Poród drogami i siłami natury, a także poród kleszczowy nie są wskazane ze względu na możliwość wystąpienia poważnych powikłań dla dziecka i matki.
  • Poród dziecka o wadze przekraczającej 4500 g zwiększa prawdopodobieństwo: wydłużenia czasu trwania porodu lub zatrzymania akcji porodowej. Może dojść do takich powikłań jak: uszkodzenie kanału rodnego, rozejście spojenia łonowego, obfite krwawienie porodowe i poporodowe, wtórny niedowład macicy. Poza obfitym krwawieniem zdecydowanie częściej zdarzają się zakażenia połogowe.