fbpx

Nasza Fundacja każdego dnia udziela kompleksowych porad prawnych poszkodowanym pacjentom.
Podziel się z nami swoją historią, a my powiemy Ci jakie masz możliwości dochodzenia sprawiedliwości za błąd medyczny .

Mieliśmy przyjemność pomóc wielu wspaniałym ludziom

Błąd lekarski gdzie zgłosić

125 000 zł

Pozostawienie narzędzia po operacji w jamie brzusznej

Błąd lekarski gdzie zgłosić

300 000 zł

Śmierć pacjenta z winy lekarza

Błąd lekarski gdzie zgłosić

800 000 zł

Pomyłkowe wycięcie zdrowego narządu

Błąd lekarski gdzie zgłosić

1 200 000 zł

Uszkodzenia mózgu dziecka przy porodzie

Prawa Pacjenta w Szpitalu

Odszkodowania za błędy medyczne w 4 prostych krokach

odszkodowanie za błąd lekarski
odszkodowania za błędy medyczne Warszawa
odszkodowanie za błąd medyczny
błąd medyczny

Pacjent w szpitalu – prawa Pacjenta w szpitalu często są łamane. Zadbaj o siebie i poznaj swoje prawa…

Będąc w szpitalu niejednokrotnie godzisz się na nieuprzejme traktowanie i niestosowne uwagi. Informacje są przekazywane niezrozumiałym dla Ciebie językiem. Nie rozumiesz skomplikowanych zwrotów medycznych, ani proponowanej metody leczenia. Zgoda na zabieg/operację jest podpisywana na krótko przed zabiegiem/operacją i nie masz do końca świadomości mogących wystąpić komplikacji.

Tolerujesz to wszystko, ale wcale nie musisz się zgadzać na takie zachowanie ze strony personelu medycznego. Jako pacjent masz prawo żądać egzekwowania Twoich praw.

Prawa pacjenta w szpitalu – czy znasz swoje prawa i potrafisz je wyegzekwować?

  • Świadczenia medyczne muszą być udzielane z należytą uwagą i starannością. Nie musisz się zgadzać z propozycją lekarza prowadzącego. Jeżeli nie do końca mu ufasz zażądaj zwołania konsylium lekarskiego. Możesz mieć wątpliwości, co do decyzji lekarza/pielęgniarki. Masz prawo zażądać dodatkowej konsultacji. Hospitalizowani pacjenci zazwyczaj nie korzystają z tego prawa. A dlaczego? Po prostu nie wiedzą, że istnieje taka możliwość…
  • Szpital ma zapewnić Ci wszystko, co jest niezbędne do skutecznego przeprowadzenia proponowanej terapii. Nawet, jeżeli operacja jest planowana to szpital jest zobowiązany do wykonania wszelkich niezbędnych badań. Nie pozwól, aby szpital Cię tym obarczył.

Prawa pacjenta w szpitalu – pytaj, masz prawo wiedzieć!

  • Masz prawo pytać lekarza o swój stan zdrowia i wdrożony sposób leczenia. Coś Cię niepokoi? Nie do końca rozumiesz słowa lekarza? Nie bój się zadawać pytań! Lekarz rozmawia z Tobą fachowym językiem, stosuje niezrozumiałe terminy (często w języku łacińskim).  Jeśli masz wątpliwości, po prostu zapytaj i nie pozwól, aby ktokolwiek Cię zwodził.
  • Masz prawo wiedzieć, np.: Dlaczego otrzymam taki lek a nie inny? Dlaczego taka metoda operacji została mi zaproponowana?  Czy są inne metody leczenia? Jakie mogą wystąpić powikłania?
  • W trakcie hospitalizacji możesz wyznaczyć osobę, która będzie otrzymywała informacje o Twoim stanie zdrowia. Możesz też zastrzec, aby nikt takich informacji nie mógł uzyskać.

Prawa pacjenta w szpitalu co jeszcze musisz wiedzieć?

  • Zachowanie tajemnicy lekarskiej obowiązuje nawet po śmierci pacjenta.
  • W Polsce często jest naruszane prawo pacjenta do intymności. Pacjenci są badani przy innych chorych lub przy licznej grupie studentów. Niestety, nikt nie pyta o to, czy wyrażacie na to zgodę. Nikt nie martwi się o to, że takie sytuacje mogą być dla Was nieprzyjemne.
  • Masz prawo do kontaktu z bliskimi, ale możesz też tego kontaktu odmówić.
  • Gdy Twój stan zdrowia się pogorszy lub nastąpi zagrożenie Twojego życia szpital jest zobowiązany, aby zapewnić Ci kontakt z duchownym Twojego wyznania.
  • Naruszenie praw pacjenta możesz zgłosić do Fundacji Rejestr Błędów Medycznych lub do Rzecznika Praw Pacjenta. (Rzecznik Praw Pacjenta kontakt infolinia 800 190 590)
  • Zgłaszaj każde naruszenie praw pacjenta, aby mieć wpływ na poprawę jakości opieki medycznej w Polsce.
  • Naruszenie praw pacjenta i łamanie prawa pacjenta w szpitalu możesz zgłosić również do NFZ. Masz możliwość złożenia skargi NFZ, porady udzieli Ci również Rzecznik NFZ.
  • Skarga do NFZ wzór – podpowiedź uzyskasz na stronie internetowej www.nfz.gov.pl.