Zgłoszenie do prokuratury błędu lekarskiego w 4 prostych krokach




Czy zgłoszenie do prokuratury błędu lekarskiego to jedyne i właściwe rozwiązanie ?
Prokuratura w sprawie o błąd medyczny, czyli jak oskarżyć lekarza o błąd?
Czy podejrzewasz, że lekarz jest winny śmierci bliskiej Ci osoby?
Czy Twoim zdaniem rażące zaniedbanie ze strony lekarza zasługuje na pozbawienie go prawa do wykonywania zawodu?
Czy chcesz ostrzec innych pacjentów i zapobiec podobnym wydarzeniom w przyszłości?
Chcesz zaskarżyć szpital o zaniedbanie?
Nie zawsze postępowanie karne jest dobrym rozwiązaniem. Niestety, bywa tak, że dokumentacja medyczna została sfałszowana. Wówczas, poszkodowani pacjenci nie mają innej możliwości walki o swoje prawa.
Jak oskarżyć lekarza o błąd, od czego zacząć?
Jeżeli zastanawiasz się, czy oskarżyć lekarza o błąd, skontaktuj się z Rejestrem Błędów Medycznych. Wskażemy najlepsze rozwiązanie w Twojej sytuacji. Pamiętaj, że jesteśmy po stronie poszkodowanych pacjentów. Postępowanie karne ma na celu dążenie do sprawiedliwości, a nasz adwokat do spraw błędów medycznych udzieli Ci wsparcia.
Prokurator to organ władzy państwowej, który ma na celu wykrywanie i ściganie przestępstw. Prokurator wnosi oraz popiera akty oskarżenia przed sądem. Prokurator jest funkcjonariuszem publicznym.
Prokuratura – na mocy nowego rozporządzenia ministra sprawiedliwości, które obowiązuje od 15 kwietnia 2016 r. w Prokuraturach w całej Polsce tworzone są odrębne komórki organizacyjne, zajmujące się sprawami karnymi związanymi z błędami lekarskimi.
Jednocześnie Prokurator Krajowy zdecydował (zarządzenie z 29 kwietnia 2016 r. w sprawie określenia struktury organizacyjnej Prokuratury Krajowej), że w skład Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej będzie wchodził Koordynator do Spraw Błędów Medycznych.
Samodzielne Działy do Spraw Błędów Medycznych zostały utworzone w Prokuraturach Regionalnych w Warszawie, Katowicach, Krakowie i Lublinie, a w Prokuraturach Regionalnych w Łodzi, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Rzeszowie, Białymstoku i Poznaniu. Sprawami związanymi z błędami lekarskimi będą zajmować się Koordynatorzy.
Zgłoszenie do prokuratury błędu lekarskiego, czyli jak oskarżyć lekarza o błąd w sztuce?
Osoba poszkodowana w wyniku błędu medycznego powinna udać się do najbliższej Prokuratury w celu zawiadomienia bezpośrednio o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zgłoszenie błędu medycznego w Prokuraturze oznacza nadanie zdecydowanie szybszego biegu sprawie. Jak zaskarżyć szpital o zaniedbanie?
Jeżeli Prokuratura jest zamknięta, należy udać się na policję i złożyć tam zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Policjanci powinni sporządzić protokół z naszymi zeznaniami i niezwłocznie powiadomić Prokuratora Dyżurnego. Prokurator Dyżurny ma obowiązek np. natychmiastowego wydania postanowienia o zabezpieczeniu dokumentacji medycznej.
Do protokołu należy złożyć wniosek o zabezpieczenie w oryginale pełnej dokumentacji medycznej oraz zapisów cyfrowych z urządzeń, na których były wykonywane badania, które według nas mają znaczenie dla oceny leczenia (np. USG czy KTG).
W przypadku zgonu bliskiej osoby należy złożyć wniosek o zabezpieczenie i przeprowadzenie prokuratorskiej sekcji zwłok.
Do pobrania: zawiadomienie do prokuratury o błąd medyczny wzór
Skarga na szpital do prokuratury
Podejrzewasz, ze personel medyczny w szpitalu dopuścił się zaniedbań?
Chcesz, aby winni ponieśli konsekwencje?
Potrzebujesz wzór skargi na szpital do prokuratury (przykład)?
Skontaktuj się z naszą fundacją, aby uzyskać pomoc – zadzwoń teraz 722 007 220
Błędy medyczne prokuratura – uzyskasz pomoc w zgłoszeniu błędu lekarskiego – zadzwoń 722 007 220