Odszkodowania z tytułu błędnej lub późnej diagnozy raka w 4 prostych krokach




W diagnozie nowotworu najważniejsze jest jego wczesne wykrycie, ponieważ nowotwór wykryty odpowiednio wcześnie może zostać wyleczony…
Pomyłki lub opóźnienie w diagnozie raka. Odszkodowanie za błędne wyniki badań.
Wstępne rozpoznanie nowotworu niesie ze sobą niepewność i strach.
Ważne jest, aby choroba został rozpoznany jak najwcześniej – wówczas istnieje szansa na wdrożenie najbardziej efektywnego oraz skutecznego leczenia.
Niestety, w trakcie diagnostyki w kierunku raka zdarzają się pomyłki. Pomyłka lekarza w diagnozie zazwyczaj skutkuje opóźnieniem wdrożenia właściwej metody terapii lub śmiercią pacjenta.
Dlatego też bardzo ważny jest wybór dobrego lekarza oraz odpowiednio szybka reakcja na wszystkie niepokojące Cię objawy.
Czy zdarzają się pomyłki w badaniach histopatologicznych?
Zdarzają się pomyłki w badaniach histopatologicznych co skutkuje tym, że onkolodzy na ich podstawie stawiają błędne diagnozy, a pacjentom niepotrzebnie nawet wycina się zdrowe organy.
Na etapie diagnostyki nowotworu za pomocą badania histopatologicznego dochodzi do wielu pomyłek (błąd w badaniu histopatologicznym), jakimi jest między innymi zła ocena pobranego materiału przez lekarza skutkująca postawieniem błędnej diagnozy nowotworu złośliwego, gdy w rzeczywistości poszkodowany pacjent nie choruje na nowotwór lub nierozpoznanie raka pomimo jego występowania.
Nieprawidłowa ocena często wynika z tego, że lekarz bada oraz analizuje materiał, który po prostu się do tego nie nadaje, ponieważ został niewłaściwie pobrany lub w nieodpowiedni sposób przechowywany. Równie często zdarza się pomylenie materiałów pochodzących od różnych pacjentów.
W przypadku, gdy istniała realna szansa na prawidłowe rozpoznanie choroby, jednakże doszło do błędu w diagnozie przez personel medyczny to masz prawo uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny.
Najczęstsze przyczyny błędnej diagnozy nowotworu:
Niestarannie przeprowadzony wywiad z pacjentem, brak wykonania badań diagnostycznych, nierzetelne zbadanie pacjenta.
Błędna diagnoza lekarska niesie za sobą tragiczne skutki, jakimi są znaczące opóźnienie wdrożenia właściwego leczenia, a nawet poważny i trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.
W Polsce obowiązuje szybka ścieżka onkologiczna. Warto również wspomnieć o przepisach dotyczących tzw. wskaźników rozpoznawalności raka. Przepisy te wprowadziły nowe obowiązki dla lekarzy, jak również nowe możliwości kontrolne dla Narodowego Funduszu Zdrowia (w skrócie NFZ).
Szybka ścieżka onkologiczna rozpoczyna się już u lekarza pierwszego kontaktu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pacjent, u którego lekarz będący lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej podejrzewa nowotwór złośliwy, ma pełne prawo do diagnostyki onkologicznej na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, bez skierowania, które co do zasady jest wymagane na badania diagnostyczne.
Podstawowym materiałem dowodowym w przypadku błędu medycznego jest dokumentacja medyczna. Dokumentacja medyczna, która zawiera niewiele danych lub pewne braki pozwala poszkodowanym pacjentom na zinterpretowanie istniejących niewiadomych na niekorzyść lekarza.
Podejrzewasz błąd w diagnozie nowotworu? Lekarz zbyt późno rozpoznał raka? Błędna diagnoza nowotworu lub zbyt późna diagnoza raka jest częstym błędem lekarskim.
Fałszywy wynik badania histopatologicznego?
Czy zdarzają się pomyłki w badaniach histopatologicznych?
Czy badanie histopatologiczne jest wiarygodne?
Zły wynik histopatologiczny czy dzwonią? Potrzebujesz pilnej porady prawnej? Zadzwoń 722 007 220