Odszkodowania za błąd w rozpoznaniu zapalenia otrzewnej w 4 krokach




Zapalenie otrzewnej, a błąd lekarski
Zapalenie otrzewnej/zakażenie otrzewnej/rozlane zapalenie otrzewnej
Zapalenie otrzewnej może stanowić zagrożenie zdrowia i życia, dlatego też niezwykle ważna jest natychmiastowa reakcja lekarza na niepokojące objawy.
Czy lekarz kiedykolwiek zbagatelizował zgłaszane przez Ciebie objawy? Czy za każdym razem otrzymujesz należytą pomoc ze strony personelu medycznego oraz skierowanie na niezbędne badania diagnostyczne?
Fundacja Rejestr Błędów Medycznych pomaga poszkodowanym pacjentom w walce o ich prawa. Jeżeli podejrzewasz błąd medyczny lub naruszenie praw pacjenta, potrzebujesz specjalistycznej pomocy.
Zapalenie otrzewnej to bardzo poważna choroba jamy brzusznej, która jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym lub chemicznym podrażnieniem otrzewnej. Chemiczne podrażnienie otrzewnej może być powikłaniem przedziurawienia ściany przewodu pokarmowego lub uszkodzenia struktury przewodu pokarmowego, czy też narządów jamy brzusznej.
Zapalenie może dotyczyć całej otrzewnej lub jej części. Zapalenie otrzewnej jest stanem zagrażającym życiu. Pacjenci, którzy nie byli odpowiednio leczeni mogą odczuć niezwykle dotkliwe powikłania, jakimi są wstrząs septyczny, sepsa, czy też ropnie w jamie brzusznej
Czy wiesz, że… U ok. 80% chorych zapalenie otrzewnej rozwija się poza szpitalem, a u pozostałych 20% jest następstwem powikłań powstałych podczas pobytu w szpitalu?
Zapalenie otrzewnej objawy i przyczyn
Według najnowszych danych statystycznych wynika, że najczęstszymi przyczynami zapalenia otrzewnej są:
zapalenie wyrostka robaczkowego, które było powikłane przedziurawieniem jego ściany (aż do 38%)
przedziurawienie ściany jelita grubego (stanowi około 27% wszystkich przypadków)
przedziurawienie ściany żołądka lub dwunastnicy (22%)
przedziurawienie ściany pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych (6-8%)
Śmiertelność wśród pacjentów z nasilonymi objawami zapalenia otrzewnej jest duża, bowiem sięga nawet 63%. W ostatnim stuleciu odsetek przypadków śmiertelnych znacząco się zmniejszył. Jeszcze w 1900 roku śmiertelność w przypadku wystąpienia zapalenia otrzewnej wynosiła ponad 90%
Śmiertelność w dużej mierze zależy od przyczyny zapalenia otrzewnej i statystycznie wynosi:
0,25-4,5% wśród chorych z powikłaniami zapalenia wyrostka robaczkowego
21% po przedziurawieniu ściany żołądka lub dwunastnicy
33% z powodu powikłań ostrego zapalenia trzustki
38% po przedziurawieniu ściany jelita cienkiego
10-45% po przedziurawieniu ściany jelita grubego
50% po przedziurawieniu ściany dróg żółciowych
Powikłania leczenia chirurgicznego
Zapalenie otrzewnej operacja – coraz częściej zapalenie otrzewnej jest powikłaniem po zabiegach operacyjnych. Jest to związane z dużą liczbą przeprowadzanych dużych operacji resekcyjnych:
przewodu pokarmowego
wątroby
dróg żółciowych
trzustki
Kluczową rolę odgrywają czynniki takie jak:
odcinek przewodu pokarmowego, w którym wykonano operację
rozległość oraz zakres przeprowadzonej operacji
przyczyna resekcji – choroba łagodna lub nowotwór złośliwy
tryb wykonywania operacji, który może być planowy lub pilny
ogólny stan zdrowia chorego
W leczeniu zapalenia otrzewnej spowodowanej zakażeniem bakteryjnym podstawową rolę odgrywają wyeliminowanie bakterii, ograniczenie ogniska zakażenia oraz zmobilizowanie czynników obronnych organizmu.
Niekorzystne rokowania dotyczące zakażeń wewnątrzbrzusznych, występowania powikłań i śmiertelności w ich przebiegu, mogą być spowodowane między innymi:
podeszłym wiekiem pacjenta
współistnieniem chorób metabolicznych, szczególnie cukrzycy
upośledzenie mechanizmów obronnych
niedożywienie
współistnienie chorób wyniszczających, jakimi są między innymi nowotwory złośliwe i choroby układu krwiotwórczego
współistnienie chorób układu krążenia, płuc i nerek
Zapalenie otrzewnej rokowania – do czynników, które zwiększają ryzyko śmierci pacjenta w przebiegu zapalenia otrzewnej zalicza się:
podeszły wiek chorego
wystąpienie objawów wstrząsu septycznego
przyznanie wysokiej punktacji w skali APACHE – Acute Physiology and Chronic Health Evaluation (>8 punktów) lub SOFA – Sequential Organ Failure Assessment (>3 punktów)
znaczną utratę krwi podczas operacji
opóźnienie operacji w stosunku do czasu wystąpienia ostrych objawów brzusznych
niewydolność serca
niewydolność wielonarządową
wystąpienie powikłań
Antybiotykoterapia w leczeniu zapalenia otrzewnej, polega na leczeniu empirycznym, a następnie kierunkowym. W pierwszym okresie zapalenia otrzewnej wybór leku jest uzależniony od stopnia nasilenia zakażenia i od tego, czy ma ono charakter pozaszpitalny, czy też szpitalny, jak również od danych odnośnie oporności patogenów na antybiotyki na danym oddziale szpitalnym. Wyników antybiogramu i posiewów w kierunku infekcji grzybiczych pozwalają na skorygowanie leczenia empirycznego
Zapalenie otrzewnej objawy/zapalenie jamy brzusznej objawy:
ból brzucha
wymioty
gorączka
zatrzymanie gazów/stolca
osłabienie organizmu, zawroty głowy
Zapalenie otrzewnej powikłania
Jeżeli zapalenie otrzewnej nie zostanie zdiagnozowane i lekarze nie wdrożą właściwego leczenia to może dojść do: sepsy, ostrej niewydolności nerek i wątroby, a w konsekwencji zgonu.
Błąd medyczny, a zapalenie otrzewnej
Jeżeli lekarz zbagatelizował niepokojące objawy zapalenia otrzewnej, nie zlecił pogłębionej diagnostyki i doprowadził do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci pacjenta to powinien ponieść tego konsekwencje.
Fundacja Rejestr Błędów Medycznych ma na celu poprawę jakości opieki medycznej w Polsce oraz poszerzanie wiedzy wśród pacjentów odnośnie przysługujących im praw.
Poszkodowani pacjenci oraz rodziny poszkodowanych pacjentów mogą uzyskać odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę za doznaną krzywdę. Jeżeli potrzebujesz pomocy lub bezpłatnej porady prawnej adwokata do spraw błędów medycznych, zgłoś się do Rejestru Błędów Medycznych już dziś – zanim sprawa ulegnie przedawnieniu.