fbpx

Nasza Fundacja każdego dnia udziela bezpłatnych porad prawnych poszkodowanym rodzicom.
Podziel się z nami swoją historią, a my powiemy Ci jakie masz możliwości dochodzenia sprawiedliwości za błąd medyczny przy porodzie .

Mieliśmy Przyjemność Pomóc Wielu Wspaniałym Rodzinom

mózgowe porażenienie dziecięce

250 000 zł

porażenie splotu barkowego

przy porodzie

mózgowe porażenienie dziecięce

300 000 zł

niezdiagnozowanie rozszczepu kręgosłupa u płodu w okresie prenatalnym

mózgowe porażenienie dziecięce

800 000 zł

upośledzenie psych-ruchowe w wyniku niedotlenienia dziecka przy porodzie

mózgowe porażenienie dziecięce

1500 000 zł

mózgowe porażenie dziecięce na skutek zbyt późnego

wykonania CC

Zielone wody płodowe

Odszkodowania za błędy medyczne w 4 prostych krokach. Pomagamy Pacjentom.

odszkodowanie za błąd lekarski
odszkodowania za błędy medyczne Warszawa
odszkodowanie za błąd medyczny
błąd medyczny
Zielone wody płodowe – zespół aspiracji smółki…

Wody płodowe zielone – co to oznacza dla matki i dziecka?

 • Zielone wody płodowe, czyli zespół aspiracji smółki (inaczej zespół MAS) to zespół zaburzeń oddychania związany z przedostaniem się do dróg oddechowych smółki płodu w okresie płodowym przed lub w trakcie porodu.
 • Zielony kolor wód płodowych jest sygnałem do szybkiego wydobycia płodu z jamy macicy. Przedostanie się smółki do płuc płodu może spowodować poważne komplikacje w jego procesie oddychania po urodzeniu.
 • Zielone wody często pojawiają się w przypadku ciąż przenoszonych. Ciąża przenoszona to ciąża po 42 tygodniu ciąży. Ciężarna po 40 tygodniu ciąży jest pod ścisłą kontrolą lekarzy (czyli 41 tydzień ciąży, 42 tydzień ciąży, 43 tydzień ciąży).
 • Zespół aspiracji smółki to choroba, do której rozwoju dochodzi w jamie macicy. Chorują duże noworodki. Dysponują one względnie silnymi mięśniami oddechowymi.  W sytuacji ostrego niedotlenienia wydalają smółkę do wód płodowych. W trakcie ruchów oddechowych przemieszczają pewną jej część  do dystalnych części płuc.
 • Wody płodowe z krwią nie zawsze oznaczają obumarcie płodu, mimo to jeżeli Twoje wody płodowe będą krwiste i brunatne, natychmiast zgłoś się do lekarza.
 • Wody płodowe, które mają nieprawidłową barwę mogą być zielone, bursztynowe (co oznacza konflikt serologiczny) lub krwiste. Jeżeli wody płodowe są jasne to nie ma powodów do niepokoju.

Zielone wody płodowe stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka.

 • W smółce znajduje się wiele biochemicznych substancji, które mogą zostać absorbowane do dróg oddechowych dziecka. Przedostanie się smółki do płuc płodu może spowodować poważne komplikacje w procesie oddychania dziecka po urodzeniu.
 • Zespół aspiracji smółki powstaje w okresie bezpośrednio poprzedzającym poród. Najlepszym sposobem profilaktyki jest ciągłe monitorowanie stanu płodu przez zapisy KTG.
 • W przypadku stwierdzenia przez lekarza prowadzącego poród objawów niedotlenienia płodu, w postaci spadków tętna, należy jak najszybciej wydobyć dziecko z groźnego roztworu smółki i wód płodowych. Im krótszy okres upłynie od zaaspirowania smółki do płuc do jej usunięcia po urodzeniu, tym większa szansa na niewystąpienie trwałych zmian w naczyniach i strukturach płucnych dziecka.
 • Najczęstszymi objawami zespołu aspiracji smółki u noworodka są gęsty, zielony płyn owodniowy w drogach oddechowych noworodka. Charakterystyczne są również zielone podbarwienie skóry, paznokci, pępowiny, zły stan ogólny noworodka po porodzie. Występuje bradykardia, obniżone napięcie mięśniowe, bladość powłok, brak czynności oddechowej, niska punktacja w skali Apgar, zaburzenia oddychania.
 • W przypadku wystąpienia zespołu aspiracji smółki lekarz zleca wykonanie badań: gazometria krwi tętniczej oraz zdjęcie RTG klatki piersiowej.
 • W przypadku wystąpienia zespołu aspiracji smółki istnieje spore ryzyko zakażenia układu oddechowego noworodka. Wówczas najczęściej podaje się dożylnie antybiotyki. Ich podawanie kontynuuje się do momentu uzyskania ujemnych wyników badań mikrobiologicznych.
 • niedotlenienie
 • stres wewnątrzmaciczny
 • infekcje u matki
 • ciąża przenoszona
 • niewydolność łożyska

Zielone wody płodowe mogą być przyczyną problemów po porodzie i niekiedy wpływają na funkcje oddechowe noworodka. Jeżeli pojawią się problemy z oddychaniem konieczna jest intubacja noworodka i tlenoterapia.