fbpx

Nasza Fundacja każdego dnia udziela porad prawnych poszkodowanym pacjentom.
Podziel się z nami swoją historią, a my powiemy Ci jakie masz możliwości dochodzenia sprawiedliwości za błąd medyczny .

Mieliśmy Przyjemność Pomóc Wielu Wspaniałym Ludziom

odszkodowania za błędy medyczne

125 000 zł

pozostawienie narzędzia po operacji w jamie brzusznej

odszkodowania za błędy medyczne Warszawa

200 000 zł

śmierć pacjenta z winy lekarza

odszkodowanie za błąd lekarski

800 000 zł

pomyłkowe wycięcie zdrowego narządu

odszkodowanie za błąd medyczny

1 200 000 zł

uszkodzenia mózgu dziecka przy porodzie

Zawał

Odszkodowania za błędy medyczne w 4 prostych krokach

odszkodowanie za błąd lekarski
odszkodowania za błędy medyczne Warszawa
odszkodowanie za błąd medyczny
błąd medyczny

Jeżeli doznałeś trwałego uszczerbku na zdrowiu lub bliska Ci osoba zmarła na skutek błędu medycznego, masz pełne prawo do słowa „przepraszam” ze strony lekarza…

Zawał, zawał serca, atak serca

zawał

  • W przypadku wystąpienia zawału serca, szybka reakcja lekarza oraz natychmiastowe rozpoznanie, mogą uratować pacjentowi życie. Niestety, zdarza się tak, że ze strony personelu medycznego dochodzi do poważnych zaniedbań. Wówczas, szukamy odpowiedzi na pytanie: czy tej tragedii można było uniknąć?
  • Nierozpoznanie zawału serca oraz bagatelizowanie zgłaszanych przez pacjenta objawów jest błędem medycznym.
  • Wielu poszkodowanych pacjentów nie wie, że mogą się starać o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę za błąd medyczny skutkujący trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.
  • Jeżeli bliska Ci osoba zmarła na skutek błędu medycznego, masz pełne prawo do słowa „przepraszam” ze strony lekarza.
  • Niestety, udowodnienie błędu medycznego jest bardzo trudne, dlatego też potrzebujesz profesjonalnej pomocy.
  • Zawał mięśnia sercowego oznacza śmierć jego komórek spowodowaną brakiem ich prawidłowego zaopatrzenia w krew. Krew dostarcza do komórek tlen oraz wszelkie substancje odżywcze.
  • Zawał serca jest nagłym stanem kardiologicznym i  wymaga szybkiej reakcji ze strony lekarzy oraz specjalistycznej pomocy medycznej. Jeżeli lekarz nie rozpozna niepokojących objawów oraz nie wdroży odpowiedniego leczenia, naraża życie oraz zdrowie pacjentów.
  • Brak prawidłowego zaopatrzenia mięśnia sercowego w krew wynika ze zwężenia lub zamknięcia naczynia wieńcowego. Zwężenie lub zamknięcie naczynia wieńcowego doprowadza do ograniczenia przepływu krwi, jednocześnie powodując niedokrwienie wraz z następczą martwicą. Martwica, czyli innymi słowy obumarcie komórek mięśnia sercowego, jest nieodwracalna. Niestety, serce nie ma zdolności regeneracji zniszczonych komórek.

Symptomy zawału

  • Serce jest bogato unerwionym organem, dlatego też podczas zawału ból jest odczuwany najczęściej w klatce piersiowej, zazwyczaj za mostkiem. Pacjenci określają typowy ból dotyczący zawału jako ból mający charakter „piekący” lub niekiedy „gniotący”. Tego typu ból może promieniować nawet do żuchwy, nadbrzusza, kończyn górnych, czy też między łopatki. Nasila się przy wysiłku, stresie oraz towarzyszy mu uczucie lęku. Mogą mu towarzyszyć także duszność, osłabienie, zawroty głowy, niepokój, wzmożona potliwość, kołatanie serca.
  • Czasami bywa tak, że u pacjentów w podeszłym wieku lub chorych na cukrzycę, zamiast typowego bólu występują jego równoważniki pod postacią nudności i wymiotów, bólów brzucha oraz zmęczenia. Dlatego zdarza się, że pacjenci niespodziewanie dowiadują się, że przebyli zawał serca. Taka sytuacja jest spowodowana różną reakcją na ból oraz obecnością chorób współistniejących mogących ten ból maskować.
  • Należy także pamiętać, że pierwszym objawem zawału mogą być też zasłabnięcie lub utrata przytomności. Każdy organizm inaczej reaguje na stan jakim jest zawał serca – ważne jest, aby nie ignorować objawów oraz w razie wystąpienia niepokojących dolegliwości jak najszybciej udać się o pomoc do lekarza.
  • Choroby układu krążenia, a w szczególności zawał serca są tak zwanym „cichym zabójcą” i odpowiadają za aż połowę wszystkich zgonów.

Pamiętaj, jeżeli zauważysz u bliskiej Ci osoby objawy zawału serca, możesz udzielić podstawowej pomocy. Osoba, której już wcześniej przepisano nitroglicerynę do doraźnego znoszenia bólu pochodzenia sercowego w klatce piersiowej, w momencie jego wystąpienia należy podać jedną jej dawkę.

  • Nitrogliceryna może mieć postać podjęzykowej tabletki lub aerozolu do rozpylenia. Jeżeli w ciągu 5 minut ból w klatce piersiowej nie ustąpi albo wręcz się nasili, niezwłocznie wezwij pogotowie ratunkowe, dzwoniąc na numer telefonu 999 lub 112.
  • Chorą osobę, u której istnieje podejrzenie zawału należy natychmiast przewieźć do szpitala karetką pogotowia.
  • Zawał mięśnia sercowego jest najpoważniejszą postacią choroby naczyń wieńcowych.
  • Za chorobę w 98% jest odpowiedzialna miażdżyca. Aby przeciwdziałać zawałom serca, należy zwalczać modyfikowalne czynniki ryzyka wystąpienia miażdżycy poprzez między innymi odpowiedni, zdrowy styl życia.

Twoje 7 kroków do pełni zdrowia

  • Po pierwsze, odżywiaj się prawidłowo oraz utrzymuj odpowiednią masę ciała. Twoja dieta powinna być zróżnicowana i pełnowartościowa, a ilość spożywanych kalorii dostosowana do Twojego rzeczywistego zapotrzebowania.
  • Po drugie, dbaj o kondycję i unikaj siedzącego trybu życia.
  • Po trzecie, nie truj siebie i innych – palenie tytoniu (nawet bierne), sieje spustoszenie w układzie krążenia i innych narządach. Nie nadużywaj alkoholu, nie zażywaj dopalaczy czy narkotyków.
  • Po czwarte, wykonuj regularnie badania kontrolne, nawet wtedy, gdy masz pełne poczucie zdrowia. Kontroluj zgodnie z zaleceniami lekarza ciśnienie tętnicze, stężenie cholesterolu i cukru we krwi oraz wykonuj badanie EKG.
  • Po piąte, musisz skutecznie leczyć nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy zaburzenia lipidowe.
  • Po szóste, warto rozważyć szczepienie przeciwko grypie sezonowej w związku z tym, że obserwuje się zwiększenie częstości występowania zawału serca w okresie wiosennym i jesiennym, właśnie w tzw. okresach infekcyjnych. Jest to związane z destabilizacją blaszki miażdżycowej przez proces zapalny.
  • Po siódme, jeśli chorujesz na miażdżycę, rozważ (oczywiście po konsultacji ze swoim lekarzem) regularne stosowanie kwasu acetylosalicylowego w dawce 75 mg/24 h. Zmniejsza to ryzyko powstawiania skrzeplin, które są odpowiedzialne za zawał serca i udar mózgu.

Leczenie zawału serca

  • W leczeniu zawału serca najważniejsza jest jak najszybsza (czyli tzw. złota godzina) hospitalizacja pacjenta w specjalistycznym ośrodku kardiologicznym wyposażonym w pracownię inwazyjną, dającą możliwość wykonania koronarografii oraz leczenia zabiegowego.
  • W Polsce istnieje bardzo dobrze rozbudowana sieć tego rodzaju placówek, które zapewniają najlepsze leczenie na bardzo wysokim, wręcz światowym poziomie.
  • Jeżeli u chorego lekarze potwierdzą ostry zawał mięśnia sercowego, przeprowadzają koronarografię obrazującą stan naczyń wieńcowych. Następnie lekarz przeprowadzający badanie podejmuje decyzję o wykonaniu zabiegu przezskórnej angioplastyki wieńcowej, czyli udrożnienia zwężonej lub zamkniętej tętnicy wieńcowej, jej poszerzenia oraz wszczepienia w to miejsce tzw. stentu. Takie działania zapobiegają nawrotowi zwężenia oraz przywracają prawidłowy przepływ krwi w naczyniu wieńcowym.
  • W razie braku możliwości skierowania pacjenta do takiego ośrodka, we wczesnym okresie zawału przy rozległym obszarze niedokrwionego mięśnia sercowego można wdrożyć leczenie fibrynolityczne. Leczenie fibrynolityczne polega na dożylnym podaniu leku, który rozpuszcza skrzeplinę zamykającą światło naczynia wieńcowego. Decyzja o takim leczeniu jest podejmowana przez kardiologa na podstawie oceny klinicznej, obejmującej bilans korzyści oraz ryzyka.
  • Jeżeli lekarz nie rozpoznał zawału serca lub wdrożył nieodpowiednie leczenie to dopuścił się zaniedbania, czyli błędu medycznego. W związku z błędem medycznym oraz uszczerbkiem na zdrowiu, jakiego doznałeś, masz pełne prawo do ubiegania się o odszkodowanie, zadośćuczynienie i rentę. Jeżeli straciłeś bliską Ci osobę na skutek pomyłki lekarza to możesz walczyć o sprawiedliwość. Zasługujesz na słowo „przepraszam”, na które często niestety trzeba czekać latami

zawał serca